Sastojci
Za testo:
- 150 g maslaca sobne temperature
- 450 ml mlakog mleka
- 15 g suvog kvasca
- 1/2 kašičice soli
- 1/2 kašičice šećera
- 1/2 kašičice mlevenog karanfilića
- 800 g mekog belog brašna (plus još malo za posipanje)
Za fil:
- 100 g maslaca sobne temperature
- 100 g šećera
- 2 kašičice cimeta
I još:
- 1 jaje za premazivanje
- šećer u granulama za posipanje
Priprema
- Odvojiti 1 dl mlakog mleka, dodati šećer i kvasac, izmešati i ostaviti par minuta na toplom da kvasac zapeni. U sud za mešenje prosejati brašno, dodati so i mleveni karanfilić, pa sve izmešati. U sredini napraviti udubljenje, dodati kockice maslaca i 350 ml mlakog mleka. Na kraju dodati nadošli kvasac i zamesiti testo. Pred kraj testo izručiti na malo pobrašnjenu radnu površinu, mesiti ga još nekoliko minuta da postane glatko i elastično. Ja sam utrošila tačno 800 g brašna. Od testa formirati kuglu, posudu za mešenje posuti brašnom, vratiti testo i prekriti posudu streč folijom. Ostaviti na toplom mestu oko pola sata, testo treba da naraste i udvostruči se.
- Za fil dobro umutiti 100 g maslaca, dodati kristal šećer i cimet.
- Složiti papirne korpice u pleh za mafine. Od ove količine testa dobićete 20 rolnica, pripremite 20 korpica.
- Nadošlo testo izručiti na malo pobrašnjenu radnu površinu, blago ga premesiti, pa rastanjiti u što pravilniji pravougaonik debljine oko 1/2 cm. Celu površinu testa polako premažite filom, pa uvijte u rolat. Pažljivo ga još malo izvaljajte i sabijte krajeve, gledajući da rolat bude podjednake debljine. Rolat presecite na pola, a svaku polovinu isecite na deset jednakih delova (debljina svakog dela treba da bude oko 1,5-2 cm). Tako isečene komade ređajte u papirne korpice.
5.
Rernu uključite da se zagreje na 180C.
Rolnice premažite umućenim jajetom i stavite na toplo mesto da lepo narastu, još jedno 15-tak minuta. Neposredno pred pečenje pospite ih krupnim šećerom. Peći ih na 180C od 20-30 minuta, treba ravnomerno da porumene. Gotove rolnice izvaditi iz pleha i prohladiti.
6.
U moj pleh za mafine staje 12 komada, tako da mi je druga tura rolnica baš baš dobro narasla pre pečenja – čim sam izvadila prvu turu, u pleh sam odmah strpala drugu. Toliko su narasle i bile savršeno vazdušaste da sam mislila da iz rerne ima da izadju!
7.
8.
što se tiče onih švedskih rolnica sa cimetom, ne zaboravite da prvo uklonite papirnu korpicu pre nego što ih zagrizete, posle će to ići mnogo teže! I još nešto: gdin šne-noklac ne voli cimet. Nikako ga ne voli. Ove rolnice je jeo u slast i posle druge konstatovao da ga ukus podseća na nešto što je već jeo a ne može da se seti na šta. Kasnije sam se setila – zbog karanfilića u kombinaciji sa cimetom, rolnice ukusom podsećaju na medenjake, one bele.
9.
Odlične su i sutradan, možete ih malo podgrejati – rernu zagrejte a na dno stavite neki sud s vodom. U vrelu “parnu” rernu ubacite rolnice i već posle dva-tri minuta kućom će se ponovo širiti miris medenjaka…